čtvrtek 5. listopadu 2015

Piškotový koláč s jablky

A taky nějaké knížky pro rodiče, aby ani oni nepřišli zkrátka.


Koláč je velice jednoduchý na přípravu i na suroviny, ale chuťově vynikající! Půl plechu zmizelo, než jsem dopekla chleba.


Potřebujete:
300 g polohrubé mouky
200 g třtinového cukru
1 lžíci vinného kamene
150 ml mléka (použila jsem mandlové)
3 vejce
150 ml oleje
6 středně velkých jablek
skořici a cukr na obalení a poprášení

Nejprve si připravíme jablka - zbavíme je jádřince a nakrájíme na středně silné plátky. Slupku neloupeme. V míse je obalíme v cukru a skořici, poměr si zvolte sami dle své chuti.

Troubu předehřejeme na 180°C.

Žloutky a bílky oddělíme a bílky vyšleháme do tuhého sněhu.
Ve velké míse smícháme žloutky a cukr a šleháme, dokud není směs světlá. Přidáme olej a mléko.
Mouku promícháme s vinným kamenem a jemně ji zašleháme do žloutkové směsi. Pak opatrně přidáme vyšlehané bílky. Směs nemixujeme, spíš obracíme vařečkou či stěrkou, dokud se žloutková směs s bílky dobře nesmísí.
Plech si vyložíme pečícím papírem a těsto na něj vylijeme, rozetřeme po celé ploše a uhladíme.

Na těsto rovnoměrně poklademe plátky jablek a posypeme je případně zbytkem cukru se skořicí.
Pečeme 40 minut. 
Výborný je k čaji nebo ke kávě, ale ještě lepší bude, když k tomu všemu přidáte i nějakou knížku.


Nová čtveřice v mojí knihovně - Prvok, Šampón, Tečka a Karel; Malý pražský erotikon; Vedlejší pokoje a Venuše Samešová.


Prvok, Šampón, Tečka a Karel:
Román vypráví s vtipným nadhledem příběh čtyř kamarádů, kteří si dvacet let po maturitě zkusí položit otázku, jestli žijí opravdu tak, jak chtěli, když jim bylo osmnáct. A protože si musí přiznat, že by sami ze sebe nejspíš byli zklamaní, nezbývá jim, než se rozhodnout, jestli s tím chtějí něco udělat.
Kdyby měl Karel charakterizovat, jaká tato kniha je, pravděpodobně by řekla, že je to výzva. Výzva nebát se v poločase rozpadu změnit a čelit pohodlnosti.
Prvok by asi neváhal pateticky dodat, že je to příběh o svobodě a odvaze, která je k ní potřeba. A taky o tom, jak milovat. Manželky, milenky, matky i dcery.
Tečkovi by to bylo fuk, protože knížky nečte. Ale kdyby zjistil, s kolika ženami se v tomto příběhu vyspí, možná by ho to zaujalo natolik, že by si zrovna tenhle román přečetl.
A Šampón by hlavně považoval za důležité, aby se při čtení této knížky čtenáři dobře bavili. Protože podle něj v ní jde především o to, o čem zpíval Freddie Mercury: Show must go on!

Malý pražský erotikon:
Malý pražský erotikon je druhým románem režiséra a autora úspěšných divadelních komedií Patrika Hartla, jehož literární prvotina Prvok, Šampón, Tečka a Karel se těší velkému zájmu čtenářů.
Tento nový román je díky autorovu nekonformnímu nadhledu a smyslu pro humor určený i těm, kteří bývají ke knížkám o lásce zpravidla nedůvěřiví.
Na Babě stojí nad strání s výhledem na Prahu dvě sousedící řadovky, ve kterých bydlí rodiny, jejichž členové prožívají pod povrchem zdánlivě všedních dní nečekaně osudové milostné příběhy.
Honza cítí pokušení, ale protože si nechce komplikovat život, snaží se mu odolat. Marta, přestože je vdaná, občas neodolá, a Zbyněk se ani odolávat nepokouší. Táňa miluje tajně, Petra má zábrany, Tomáš je až příliš velký romantik, Cyril trochu zvrhlík a Adéla se miluje častěji, než všichni předchozí dohromady, aby se necítila sama.
Malý pražský erotikon je zábavným obrazem jejich intimního života, který líčí jejich touhy, okamžiky radosti i katastrofy od předškolního věku až po věk důchodový.

Vedlejší pokoje:
Próza mladého autora je mozaikou situací, v nichž se v jednu chvíli ocitnou obyvatelé několika pokojů venkovského penzionu. Díky přitažlivé vypravěčské linii se záhy dozvíme, že to, co vypadalo jako simultánní mikropříběhy cizích lidí, je ve skutečnosti setkáním týchž postav v různých fázích života. Magický příběh ze současnosti jako pokus o "filozofický román".

Venuše Samešová:
Vyprávění o životě krásné míšenky v normalizační Praze i o tom, co se dělo v domě Jiřího Muchy na Hradčanech...
Venuše Samešová je ženou nevšedního osudu.
Už proto, že je výtvarnicí...
Už proto, že ztvárnila roli slavné princezny...
Už proto, že žila v normalizační Praze jako míšenka a byla krásná. Něco takového se rozvnalo pozvání do umělecké společnosti, a tak se Venuše stala součástí legendární bohémské komunity v domě Jiřího Muchy na Hradčanech. I o tom přináší ve své knize obsáhlé svědectví...
A dál? Zajímavá je i proto, že její otec byl krotitelem lvů a matka Holanďankou narozenou v Německu. Její otec, Venušin dědeček, pocházel z afrického Toga. "Babička ho nechtěla, ale měl spoustu zlata a to nejspíš rozhodlo", vypravuje ve své knize o skandálu, který otřásl ve dvacátých letech měšťáckou společnosti německého Ulmu.
Venušini rodiče pak zažili bombardování Drážďan, kde stáli na sklonku války se svým cirkusem. Právě to je nejspíš definitivně sblížilo a dalo dohromady.
Čím ještě byla tahle žena se zvláštním jménem výjimečná. Nejspíš tím, že se drze postavila svazákům i pánubohu. Pašovala hašiš z Maroka. Emigrovala do Západního Berlína, pracovala tu v nevěstinci a jen málokdo dokázal popsat vztahy mezi dívkami tak jako ona v této knize. Zejména je však pozoruhodná proto, že tohle všechno, celý svůj život, reflektuje s otevřeností, vypravěčskou inteligencí a důstojností ženy, s níž se mnozí - často významní a známí - muži pokoušeli od jejích dívčích let manipulovat a nakládat. Ona si přitom udržela svůj idealistický, a kdo ví, pro cyniky možná i naivní pohled na svět.Dobrou noc :-)

2 komentáře:

Děkuji za váš komentář :-)