pondělí 8. ledna 2018

Adventní čas

O Vánocích jsme...

...hledali mikulášskou nadílku

Adventní kalendář s úkoly na každý den a s drobnými dárky nám Mikuláš nosí už 1. prosince. Letos jsem kalendář dělala až toho dne odpoledne, a děti to přežily ve zdraví :-)

Úkoly v adventním kalendáři jsou už několikátý rok téměř stejné, jednotlivě rozepsané je najdete tady na blogu. Letos jsem je trochu obměnila a taky jich udělala na každý den víc, jednak proto, že už jsou kluci větší a víc toho zvládnou, a jednak taky jsem trochu fixlovala a s úkoly v kapsách hýbala, např. podle počasí a aktuálního plánu.

V každé kapse byl tedy minimálně jeden adventní úkol a občas i malý dárek - kelímek modelíny, knížka nebo třeba lití olova

Adventní kalendář Josteina Gaardera v knižní i audiopodobě dostali kluci hned první den. Představa byla, že si každý den přečteme nebo poslechneme příslušnou část příběhu. Ale kluky to zatím ještě nezaujalo.

Kalendář šila už před pár lety moje maminka, nažehlovačky se zvířátky jsou z Fléru (Amélka). Papírový kalendář je od Markéty Kotkové, pod každým okýnkem se skrývá část skřítkova vánočního příběhu. 

Nažehlovačky Amélka


Skřítkův adventní kalendář - Markéta Kotková


V balíčcích měli zabaleno pár knížek, to by se mi do kapes kalendáře nevešlo :-)

Nadílka od Mikuláše byla schovaná v zahradě - hledali celkem dlouho :-)

Část nadílky - ovoce jsem nefotila (tedy kromě toho v balíčku od babičky, na prostředním obrázku + domácí med). Dostali taky kartičky od Mindoku - 50 našich ptáků a 50 našich stromů.

... pekli Luciiny kočičky

Recept tady

...zpívali koledyEliášek jako koledníček se školou u vánočního stromu na náměstí

...pekli štoly, vánočky, cukroví a chleba

Zadělávám na štolu a vypadá to jako idylka, ale bylo to všechno na poslední chvíli a kafe proto, že mě děsně bolela hlava.
V Lidlu jsem objevila tuhle kandovanou pomerančovou a citronovou kůru - obsahuje kromě kůry jen cukr a kys. citronovou, žádná barviva a jiné zbytečnosti. Použila jsem ji i do marokánek.

Letos jsem ji pekla podle tohoto receptu, vynechala jsem marcipán.

Vánočka jako každý rok z kila mouky, se spoustou rozinek, oříšků a mandlí

Ze šesti pramenů

Cukroví děláme každý rok přibližně stejné, na většinu jsem na blog recepty už dávala. Letos jsem udělala obyčejné kokosky, máčené v čokoládě, a nově sádlové koláčky, ale bohužel nikomu z nás nechutnaly :-(

Perníčky letos poprvé zdobil Muž (poprvé v životě) a povedly se mu :-)

Tak jsme lepili perníkové chaloupky - díky za louskáčky! :-D

Kluků chaloupky. Eliáškovi jsme omylem skoro snědli jednu stěnu :-D

Asi ani jednou jsme nenandali všechny druhy, ale měli jsme: linecké, vanilkové rohlíčky, perníčky, ořechy, išlské dortíčky, rumové měsíčky, kokosovo-medové pracny, mědvědí tlapky, kokosky, sádlové koláčky, marokánky a od mamky vosí hnízda
Eliášek si vzal i do svačinové krabičky na besídku, ochutnávali si s dětmi navzájem


...psali přání

Letošní přání a baličák od byMyyna


Téměř celé v režii kluků

I letos jsme pár přání taky dostali - jedno je tedy naše, to si každý rok necháváme, jedno od Eliáška ze školy plus pozvánka na vánoční trhy, čtyři přání od kamarádek a jedno od tety. Docela bída, na to, kolik jich každý rok rozešleme a rozdáme a navíc těm samým lidem. Přijde mi to docela líto. Většina lidí maximálně pošle smsku, spíš jen hromadně označí na FB. Prostě to není ono.
Ale za ta zaslaná krásná přání moc děkujeme, jedno hezčí než druhé :-)

A kluci psali taky Ježíškovi, několikrát :-D

...šli pro jmelíJedno na doma

a jedno na ven

Potěšil mě i pohled na jedno v práci

...zdobili

Výroba adventních věnců - jeden na stůl, jeden na dveře a jeden babičce. Materiál všechen lokální - základ slaměný nebo z proutí, větvičky ze zahrady a z lesa, dřevěná kolečka a šišky také, medové svíčky od místního včelařeTruhlíky na okna vyráběl Eliášek

Tuhle dekoraci vyráběl taky Eliášek - ve škole. Měli jsme ji celé svátky na stole, pak bez párátek a hřebíčků putovala na sezobání ptáčkům. Víc o téhle kráse si můžete přečíst u Evy tady :-)

Hvězdy do okenVánoční tabule


S HP čekáme na večeři

...mysleli na ptáčky

Objednali jsme nová krmítka, ale do obchodu dorazila až mezi svátky, takže jsme je zatím nevyzvedli.

Vyzvedli jsme alespoň UV samolepky na okna. Už dvakrát jsem totiž na skle našla ptačí obtisk :-(

Zatím to funguje a z dálky samolepky vypadají jako sněhové vločky :-)...zapalovali svíčky a vánoční zvonění a rozsvěcovali světýlkaA taky františky a purpuru
...měli pohodu

Četli jsme nové knížky


I svícník se vzpamatoval a roste až moc...udělali milion fotek stromečkuLetošní nové české ozdoby


Neměli jsme tento rok stromek v proutěném koši, protože se nám během roku nějak zkroutil, ale v dřevěné bedýnce. A v ní samozřejmě stojánek s vodou.
Tři ozdoby od Eliáška ze školy, přinesl je až po Vánocích - tučňák z korkového špuntu, plátek pomeranče a hvězdička s ořechovou skořápkou :-)

...se strojili

Košili si Eliášek vybral sám a trval na tom, že si ji vezme i do školy na poslední den před Vánoci. Takhle se vyparádil a paní učitelka mu to pochválila :-)

Kluci na Štědrý den u stromku v košilích a kalhotách a večer v nových svítících pyžamech - co na fotce skoro nesvítí :-D Bystrozraci uvidí nepatrné obrysy hrudního koše, žeber.

Zástěry


...šli na Štědrý den na procházku

Už každoročně chodíme po obědě ven, poněkolikáté taky do krmelce, přilepšit zvířatům


Přípitek ajrkoňakem u krmelce. Kluci měli doma svůj bez rumu.

Nenoste zvířatům pečivo; někteří lesníci ho zvířatům dávají, ale vědí, co jim dávají, kdo ho žere a kolik. Pečivo zvířatům spíš škodí, takže ho radši nenosíme. A úplně nejlepší je poradit se předem s hajným/lesníkem.
Vídáme často u krmelců nebo na vodě u labutí děsnou spoušť - plesnivé pečivo, zbytky vařeného jídla, shnilé ovoce a zeleninu... To jsou opravdu odpatky a ty do přírody nepatří.

Bojovník na koni, brání nás mečem před vosovlky

Část nové stezky, víc o ní jindyKoně (zvířata) v ohradě nekrmíme vůbec, nevíme, co už všechno snědli.

...dodrželi tradice, ale zapomněli na rybí šupinu

Barborky

Vykvetly


Betlémské světlo


Houbový kuba

Prskavky po štědrovečerní večeři; a u babičky na Boží hod...rozdávali a přijímali dárky

Pro paní učitelku

Pro Izinku - děti si ve třídě losovali, komu koupí dárek - takže každý něco dostal a každý někoho obdaroval.
Spousta balícího papíru je recyklace - obalový materiál, ve kterém nám do práce chodí knížky. Nedávala jsem letos ani visačky a stužky.


Cukroví a svíčka od Verky

Mýdla a přání od Verunky

A velký krásný balíček Slovácko collection od druhé Verunky, tety z Moravy :-)

...cpali jsme si břicha

Snídaně na druhou adventní neděli

Sejkory s kefírem z farmy

Štědrovečerní kapr v bylinkové strouhance

Kapr na černoPovánoční odlehčení


...se navštěvovali

U prababičky

Školní vánoční trhy

...nelili olovo

Letos jsem koupila už druhou sadu, a zase na ně nedošlo :-D

Bylo to krásné a zase to jako vždycky rychle uteklo. Chyběl nám snad jen ten sníh.

10 komentářů:

 1. Juuu, nejvic se mi libi ty nove sovicky, hezky jste si to uzili ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A koupili jsme je asi tak minutu předtím, než obchůdek zasáhla pohroma v podobě očumujícího pána. Zavadil a shodil několik košíčků, ve kterých měli tyhle jednotlivé ozdůbky vystavené :-(

   Vymazat
 2. Kájo, to jsou vánoce, jak vyšité. Většinou je trávíme dost podobně, ale letos se to všechno sešlo tak, že jsem si několikrát místo pečení a těšení otevřela flašku vína. S těmi přáníčky to máme úplně stejně. Dlouho jme se snažili vydržet, jeden čas to vypadalo, že se dají ostatní nalomit, ale asi to byl omyl. Kristián s Vilíkem jich letos vyrobili a poslali třináct a vrátily se jim dvě. Jinak tedy velice oceňuji zmínku o krmení zvěře. Těch průšvihů, které lidé v tomhle směru (byť v dobré víře) napáchají, je poslední dobou nějak moc.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Evi, doufám, že to nebylo nic vážného, kvůli čemu jste si otevírala flašku :-( A taky doufám, že už je líp.
   Tak nechcete si příští rok (nebo už na Velikonoce) vyměnit přáníčka s námi? Můžou si kluci i dopisovat :-)

   Vymazat
 3. Tak Vánoce můžu brát ofigo jako ukončené, protože proběhla moje oblíbená povánoční disciplína- kafe, perníčky & a vaše Vánoce na blogu ;) Krásné jste to měli! Tak šup šup nezanedbávat psaní v roce 2018 ať maj tetky z Moravy co číst :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A já se vždycky celý rok těším na ten jeden tvůj povánoční komentář :-D
   Pardon - ještě když sem dám rozpíčky :-D

   Vymazat
 4. Měli jste krásné Vánoce :-)
  ty UV-samolepky jsou pěkné, jen bohužel máte mezi nimi velké rozestupy... doporučená vzdálenost mezi jednotlivými samolepkami je cca 10 cm, jinak si ptáčci pořád budou myslet, že proletí... taky máme některá okna hustě polepená, zrcadlila se v nich krajina a stromy a konečně takto je to pro ptáky opravdu viditelné, že tudy cesta nevede...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Někde jsem četla 15-20 cm. Lepila jsem to tam tak od oka. Zatím k nim ptáčci vůbec nelétají, tak uvidíme. Ještě mi zbyly, tak kdyžtam dolepím :-)

   Vymazat
 5. Pěkný den,
  měli jste nádherné Vánoce! :) U nás je to všechno takové ještě "v plenkách" (ačkoliv Čmelda je už teda bez nich)... věci kolem Ježíška jsou zatím zahalené tajemstvím a je úžasný pozorovat, jak Čmeláček všemu věří a kouká těmi velikými kukadly plnými úžasu... už se ale moc těším, až se do dění více zapojí a pochopí smysl, který chci, aby naše Vánoce měly... také chodíme dávat dobrůtky do krmelce... ale jen zeleninu a jablíčka, to je jistota... :)
  Mějte krásné lednové dny, zdraví Peťka :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. S dětmi mají ty Vánoce úplně jiné kouzlo, že? :-)
   Doufám, že dětem ta víra v Ježíška vydrží co nejdéle, a vůbec to kouzlo kolem.
   Mějte se krásně :-)

   Vymazat

Děkuji za váš komentář :-)