Jak jsem to tam nanosila na hromádku, zjistila jsem, že komínek máme už poměrně slušný.
K těm, která jsou u nás nejoblíbenější, rozhodně patří Ukolébavky. Stvořili je Robin Král, Jaroslav Róna, Jan Lstibůrek, Ewa Farna, Tomáš Klus a sestry Páchovy.
Knížku jsme dostali od mojí kamarádky, která se zná s jedním z autorů.
Je to překrásná záležitost po všech stránkách - textově, hudebně, vizuálně. I na omak - krásný papír.
Pořiďte si je a užijte si to, protože jsou skutečně nádherné.
Hrajeme si u maminky, Ten vánoční čas a Studánko, rubínko od Jiřiny Rákosníkové a Hradišťanu - pohlazení po duši a už téměř klasika, rozhodně poklady naší knihovničky. Jistě jsem je tady několikrát zmiňovala. Pokud se dají ještě koupit, neváhejte.
Otvírání studánek máme v několikero provedení (mimojiné ji najdete i ve Studánko, rubínko - viz výše), ale toto je taky taková krása, že jsem neodolala.
Dvě CD s knihami Zpívejte si s námi od Kühnova dětského sboru - povedenější se mi zdají vánoční koledy, ale dětem se rozhodně budou líbit i lidovky. Navíc knihy ilustrovala Vendula Chalánková, která má neuvěřitelný smysl pro humor.
Mluvené slovo - jednu dobu si kluci neustále dokola pouštěli Dědečku, vyprávěj, což je etiketa pro nejmenší od Ladislava Špačka. Koupila jsem to naslepo, na zkoušku, a neuvěřitelně se to uchytilo. Panu Špačkovi se to opravdu povedlo, všechna čest. Jednak ty příběhy děti prostě zaujmou, je poznat, že sám je dědečkem a ví, jak na to, a jednak má velmi příjemný hlas a namluvil to krásně.
Povzbuzena úspěchem koupila jsem k Vánocům celou sadu tří dílů - Dědečku, ještě vyprávej a Dědečku, už chodím do školy. Původní první díl jsme věnovali Rozárce.
O letadélku Káněti zná asi většina z vás ze svého dětství. Knížka mě zaujala původními ilustracemi Heleny Zmatlíkové a přiloženou audioverzí, kterou namluvil Václav Postránecký.
I tato knížka - České lidové písničky a říkadla - mě zaujala ilustracemi, v tomto případě Andrey Popprové. Knížka je hezká, výběr písniček také, kluci to moc rádi poslouchali, a já jsem byla ráda za připomenutí těch, které mi zpívala v dětství babička, a já jsem je zapomněla. Zpěv Kláry Doležalové mi už tak sympatický není, ale dětem se to líbilo.
Když už jsme u písniček, máme doma ještě tyto.
Písničky Petra Skoumala jsou záruka, tam není co vytknout.
Logopedické písničky jsem koupila Alánkovi na procvičování, ale nějak se to nechytilo.
Svěrák-Uhlíř zklamání. Jak je z obalu patrné, jedná se o předělávky, podle mého z toho udělali laciné odrhovačky. Musím pořídit staré dobré originály.
Veselé dětské písničky obsahují dvě CD, písniček je tam tedy spousta. Některé mi mile připomněly dětství a ráda je poslouchám, jiné nemůžu ani vystát. A ty mají kluci samozřejmě nejraději :-)
K Vánocům chceme pořídit Mixle v piksle, to nás baví všechny.
Dostáváme se k pohádkám. Krtečkova dobrodružství dostal Eliášek kdysi ještě jako miminko od dědy. Dlouho se na ni prášilo, a naopak poslední dobou slaví velký úspěch, Alánkovo asi nejoblíbenější CD. Namluvil Marek Eben.
Kouzelný kalendář namluvil také Marek Eben, ale kluky to o loňských Vánocích ještě nechytilo. Já však věřím, že to brzy přijde, protože příběh i zpracování je nádherné.
Pohrátky už jsem tu taky zmiňovala mockrát. Vyšly původně knižně a po jejich velkém úspěchu se dočkaly i audioverze režírované Janem Jiráněm a namluvené takovými hvězdami jako je Jiří Lábus nebo Bára Hrzánová.
Příhody lišky Bystroušky - kniha mě v dětství minula. Audioknihu jsme dostali, sama bych ji asi nekoupila (protože jak píšu - moc ji neznám). Abych řekla pravdu, celou jsem ji ještě neslyšela, ale kluci si to pouští celkem rádi, a já oceňuji hlasový projev pana Högera.
Zato tohle ráda doporučuji! Kvak a Žbluňk jsou kamarádi v podání Vojty Dyka a Kuby Prachaře, to je obrovská legrace. Jak ti se u toho museli vyblbnout! :-)
Na Povídání o pejskovi a kočičce v podání herců Dejvického divadla jsem čekala skoro rok, těšila jsem se jako malá, ale ono se to u nás nějak neuchytilo. Kluci i já máme naposlouchanou a nakoukanou tu milou verzi pana Högera a tohle nám nějak přijde cizí. Byť je to dobré, opravdu dobré.
Bára Hrzánová podruhé - Lichožrouti. Klasickou knížku se mi kupovat nechtělo, hodně textu, zejména pro Alánka ještě až moc. Ale CD je baví a Bára tomu prostě dá švih a vtip. „Hihlíku, máš ponožku v rendlíku!“
Mumínci a komenta, to je moje srdcovka. A myslím, že v panu Javorském jsme objevili našeho dalšího oblíbeného interpreta, krásně to namluvil :-)
Klasika jako Z deníku kocoura Modroočka a Zahrada (namluvil pan Brodský), Povídání o pejskovi a kočičce (ta klasická verze pana Högera) nebo Kotě z Kocourkova (namluvila paní Molavcová, já jsem tomu úplně na chuť nepřišla). To jsou u nás stálice a jedny z nejčastěji hraných audioknih.
Moje srdcovka jsou Pohádky z Krakonošovy zahrádky, já ty regionální pohádky prostě miluju!
Postupně začínáme objevovat svět Astrid Lindgrenové.
První byl Skřítek Nils, kterého k velké škodě namluvila Linda Rybová. Nedá se to poslouchat a po druhém příběhu mám chuť vypreparovat si zvukovody.
Za to Pipi :-) Bára Hrzánová do třetice, navíc tam i zpívá. Celé je to tak úchvatně rozpustilé, stejně jako celá Pipilota Citrónie Cimprlína Mucholapka Dlouhá punčocha.
Nově nám přibylo CD My z ostrova Saltkrakan. Nádherný příběh plný letních dobrodružství. Takové prázdniny by si zasloužily všechny děti. A já se od poslouchání těžko odtrhávám.
Nejkrásnější písničky z českých pohádek a Jabloňovou pannu jsme kdysi dostali od jedné známé. Písničky jsou, myslím, jen hudba, bez zpěvu. Snad se nepletu, už jsem je dlouho neslyšela.
Jabloňovou pannu namluvila Naďa Konvalinková a Eliášek to rád poslouchá.
Nebojte se klasiky jsme dostali zdarma na Strunách dětem, když jsme si koupovali audio Pipi Dlouhá Punčocha. A je to skvělý! Rozhodně i pro dospělé, klasikou nepolíbené. Chci pořídit další.
Pár pohádek pro větší děti.
Pohádkové prázdniny u přednosty Drahoráda. Nádražácké pohádky krásně vypráví pan Somr. Existují ještě dva další díly.
Bylo nás pět, milí vtipní rošťáci, kluci, jak se patří. Tohle zbožňuju.
O rackovi a kočce, která ho naučila létat - to jsem kdysi někde koupila, zaujal mě obal, ale vůbec jsem netušila, jakou parádu si domů nesu. Neskutečně nádherný a dojemný příběh, mezi interprety najdete jména jako Ivan Trojan, Martin Myšička, Jiří Lábus, Tereza Bebarová, Michal Pavlata... Koncert!
A další koncert jsou Pišlické příběhy. Naše asi nejvíc nejoblíbenější audiokniha. Máme ji i jako klasickou knihu, i druhý díl, byli jsme na tom v divadle Minor jako na představení. Doma máme dřevěné pišliky a tak dále. Prostě láska.
Audioverzi má na svědomí také Ivan Trojan a hudební část Beáta Hlavenková, Lenka Dusilová nebo Milan Cais.
Škola Malého stromu je také nádherná knížka a audioknížka. Plná životní moudrosti a radosti.
V divadle Kampa můžete vidět i jako divadelní představení.
K Lovcům mamutů asi nic psát nemusím, že? :-)
Dědeček Oge je prý také pro děti. Tím si teda nejsem moc jistá. Každopádně je to zajímavé, ráda poslouchám, zejména hlas pana Duška. A na Kampě taky možno vidět.
Všechny následující audioknihy posloucháme moc rádi, všechny vyšly i knižně (resp. prvně vyšly knižně), všechny jsou spíše populárně-naučné, krásně namluvené, ráda u nich relaxuju.
A můj oblíbený Saturnin :-)
Protože Vánoce se zase přiblížily, mám na seznamu možných dárků tyto kousky:
Kašpárek v rohlíku
Ztracený svět
Ronja, dcera loupežníka
Bratři Lví srdce
Něco od Julese Vernea
Příběhy odvahy a dobrodružství
Mach a Šebestová komplet
Rychlé šípy
Divadlo Járy Cimrmana
Nekonečný příběh
Severská mytologie
Škyťák
Knihy džunglí
Doktor Proktor
Dobrou noc a všem školákům a školkáčkům přeji, ať si ten zítřek krásně užijí.
Díky, díky, díky! Zatím máme asi tři cd lidovek a Honzík už v autě protáčí panenky :D super inspirace.
OdpovědětVymazatNo tak to si žádá obměnu, bez debat. Chápu, že Honzík trpí :-D
VymazatRáda bych Vám poděkovala za skvělé tipy. Na všechno. Strašně ráda k Vám vždy zabrousím...mějte se krásně Romana
OdpovědětVymazatRomano, mockrát děkuju :-) Krásné babí léto přeju.
VymazatOpět nádherná inspirace, děkuji.
OdpovědětVymazatTaky díky a ať je to k užitku :-)
Vymazat