neděle 27. března 2016

Jarní naladění

Asi jste si všimli, že od Vánoc jsem v obrovském skluzu, proto je skoro zázrak, že se mi daří tento příspěvek uveřejnit dnes.

Krokusy byly první jarní vlaštovkou. Jen škoda, že v pokojové teplotě tak rychle odkvetou.


Zahrada se začala probouzet. První se objevily sněženky a o něco později i petrklíče, i když ještě sem tam zapadaly sněhem.Člověku tak nějak ani nedojde, jak mu v zimě chybí sluníčko. Až když se objeví...


S dostatečným předstihem jsme si zašli na proutky na pomlázky. U řeky je místo, kde je hodně vrb. Pozemek je buď soukromý, nebo snad ty vrby někomu patří, nevím přesně. Ale každý rok před Velikonocemi jsou pruty nařezané a volně položené a k dispozici. Prostě to tady tak funguje. Čímž tomu někomu děkujeme :-)Kluci samozřejmě nezapomněli rybařit.


Pak bylo MDŽ. Řezané kytky jsem nechtěla. A Muž byl tou dobou ve Francii. Tak jsem si objednala kytky v květináči.


Sophora little baby, voděnka, anacampseros rufescens, senecio, zelenec, pilea (ta je od Hanky) a nějaké bylinky.


Taky jsem letos stihla celkem brzo jarní výzdobu. Věnec je takový odpadkáč. Bobkovišeň jsem se svolením ostříhala přes plot sousedům. Větvičky jsou z větví, které byly ořezány na zahradě a měly být spáleny. Ovečky jsou zrecyklovaná předloňská vánoční výzdoba. A skořápky.


Snad poprvé v životě mám jarní kytky i na oknech. Koupila jsem si moje oblíbené pryskyřníky. Už se krásně rozvily.Jeden pryskyřník máme taky na schodech a jeden další na jídelním stole.
A jídelní stůl se jarně mění podle stupně odkvetlosti nebo uvadlosti.

Vyrobili jsme s klukama velikonoční přáníčka. Polovinu jsme zapomněli rozdat a rozeslat :-D
A zasadili jsme zelánku. Do sklenice. Zároveň jsme tak mohli pozorovat, jak zrníčka klíčí a rostlinky rostou.
Již poněkolikáté jsme se zapojili do projektu Hodina Země. Na hodinu jsme zhasli a vypnuli elektrické spotřebiče. Bylo to milé. Hodně jsme si povídali. 
A jako pokaždé, když nám vypnou proud (neteče nám pak ani voda, máme elektrické čerpadlo), jsme si uvědomili, jak moc jsme na elektřině závislí, a zároveň jak je bez ní všechno mnohem obtížnější. Poprvé jsme vyzkoušeli Hot cross buns, podle receptu od Lucky
Výborné byly s máslem a marmeládou.Eliášek si přinesl ze školky velikonoční pomlázku - perníčky, džusík a čokoládové vajíčko. A taky vrkoč! Oni jsou úžasní! Představte si, že dětem ve školce paní kuchařky zadělaly těsto, paní učitelky s paní ředitelkou ho dětem pomohli motat a tvarovat a pak jim ho i upekli a zabalili. Děti si je ještě ozdobily větvičkami a svými kraslicemi. Myslím, že to není ve školkách úplně běžné, musím jim moc poděkovat.
Dali jsme si ho druhý den k snídani :-)Je vidět, že Velikonoce jsou tady - už kvetou fialky!


Čemeřice už taky dávno kvete a nasbírali jsme prázdné šnečí ulity.


Na Zelený čtvrtek jsme snídali jidášky.


Peču je každý rok podle stejného receptu:
60 g krupicového cukru
500 g špaldové mouky
300 ml  smetany
40 g droždí
2 žloutky
150 g změklého másla
kůra z 1 citronu
2 lžičky citronové šťávy
0,25 lžičky mleté vanilky
špetka soli
1 vejce na potření
med na pokapání

Ze lžíce cukru, mouky, trochu vlažné smetany a droždí připravit kvásek. Asi za 15 minut ho smíchat s cukrem, moukou, žloutky, změklým máslem, citronovou kůrou a šťávou, vanilkou a trochou soli. Na závěr přilít smetanu a zadělat vláčné těsto.
Nechat asi hodinu kynout.
Troubu předehřát na 180°C.
Těsto rozdělit na cca 16 kousků, rozválet a smotat. Jidášky mají představovat provaz, na kterém se Jidáš oběsil, tvarů je několik variant. 
Nechat ještě asi 15 minut kynout. 
Potřít vajíčkem a péct asi 25 minut.
Hned po upečení potřít rozehřátým medem.


Přeji vám všem krásné Velikonoce :-)

4 komentáře:

 1. Krasa... Moc prijemne..

  OdpovědětVymazat
 2. Krása jako vzdy:-) . Můžu se zeptat kde objednavas kytky? Dekuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty kytky k MDŽ jsem si objednávala na plantica.cz, ale teď nefungují. Jinak si kupuju normálně v kamenném květinářství, co mi cvrnkne do nosu. Ráda mám taky Zahradu na niti :-)

   Vymazat

Děkuji za váš komentář :-)